Rap ile ilgili hersey burda. www.RapLife.forumdizini.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rap ile ilgili hersey burda. www.RapLife.forumdizini.com

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
» Kolera-Sagopa Kajmer Soğuk Kuvvet
Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimeC.tesi Ara. 26, 2009 12:35 pm tarafından PA[TR]ON

» Sadece şaka
Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimeÇarş. Ara. 16, 2009 3:33 pm tarafından PA[TR]ON

» Bir Kız Vardı
Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimeÇarş. Ara. 16, 2009 3:14 pm tarafından PA[TR]ON

» Sir Mc - Duygusal Ergen (Emolara Diss)
Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimeCuma Kas. 27, 2009 11:28 am tarafından PA[TR]ON

» Mc Ender - Öys Öss
Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimeCuma Kas. 27, 2009 11:27 am tarafından PA[TR]ON

» Buğra Milat - Mekanımız Cehennem
Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimeCuma Kas. 27, 2009 11:25 am tarafından PA[TR]ON

» cash flow dostum yok
Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimeCuma Ekim 09, 2009 3:29 pm tarafından PA[TR]ON

» cash flow sosyetenin piçi
Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimeCuma Ekim 09, 2009 3:28 pm tarafından PA[TR]ON

» cash flow dur dedik bak
Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimeCuma Ekim 09, 2009 3:27 pm tarafından PA[TR]ON

En iyi yollayıcılar
PA[TR]ON
Bu Kıza Dikkat: Doa I_vote_lcapBu Kıza Dikkat: Doa I_voting_barBu Kıza Dikkat: Doa I_vote_rcap 
KarizmA
Bu Kıza Dikkat: Doa I_vote_lcapBu Kıza Dikkat: Doa I_voting_barBu Kıza Dikkat: Doa I_vote_rcap 
JungLePotioN
GizemLi_Boy
Cr4Sh
ajantky
febelsa
LeonTheProf
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Istatistikler
Toplam 14 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: CarlitoAli

Kullanıcılarımız toplam 97 mesaj attılar bunda 69 konu

Bu Kıza Dikkat: Doa

YazarMesaj
PA[TR]ON
Profesyonel Üye
PA[TR]ON

Bu Kıza Dikkat: Doa Empty
MesajKonu: Bu Kıza Dikkat: Doa   Bu Kıza Dikkat: Doa I_icon_minitimePaz Tem. 26, 2009 7:37 am

Onu ilk dinlediğimizde Türkiye'de kime rakip olabilir diye uzun süre düşünmek zorunda kaldık. İtiraf edelim, bulamadık. Elbette bunun nedeni Türkiye'de R'n B müzik yapanların sayısının parmakla gösterilecek kadar az olması. 23 yaşındaki Doa, kırılgan sesi ve konuşma dilinde yazılmış şarkı sözleriyle hayatını müziğe adamış bir genç müzisyen olarak bu müzik türündeki boşluğu doldurmaya hazırlanıyor.

Nasıl başladı serüveniniz?

Dört sene önce İzmir'de arkadaşımla bir şarkı yaptık. Söyleme görevi de bana düştü. O dönemde kafamda solo şarkı söylemek gibi bir düşünce yoktu. İçten içe istediğim ama dile getiremediğim bir şeydi, sadece. Şarkı bir şekilde şimdiki prodüktörüm Anıl Savaş Kılıç'ın eline geçmiş. O sırada Karargah adında bir rap grubu için albüm hazırlıyordu ve benden bir şarkıda eşlik etmemiş istedi. Daha sonra Organize İşler'in soundtrack albümünde "Hisset" adlı şarkıyı söyledim. Ardından şarkı yapıp İstanbul'a yollamaya devam ettim.

İzmir-İstanbul arası mekik dokuyarak çalışmak güç olmalı...

Sürekli beste yapıyor sonra da İstanbul'a gelip düzenlemelerini bitiriyorduk. İki sene böyle geçti. Biraz uzun bir süre ama prodüktörüm de ben de fazlasıyla titiz olduğumuz için çok çalıştık.

Soul ya da R'n B'ye yönelen çok fazla müzisyen yok ülkemizde. Kanınıza nasıl girdi bu müzik?

Çocukluğumda evdeki caz, blues plaklarını dinliyordun. R'n B ve soul müziği ise ortaokulda keşfettim. Mariah Carey'i ilk dinlediğimde çok etkilenmiştim mesela.Kasetini aldım, sözlerini ezberledim ve kasetten kasede kayıt yaptım. Yaptıklarımı annemlere dinletiyordum.

Hangi müzisyenleri dinleyerek büyüdünüz?

Eric Clapton, B.B. King, Santana. Caz olarak Miles Davis, Ella Fitzgerald.

Peki ya rock müzik?

Dinledim ama pek alışamadım.

Enstrüman çalıyor musunuz?

Küçükken bir orgum vardı. Onunla deli gibi uğraşıyordum ama ailem müzikle gerçekten ilgilendiğimi görünce bana 12 yaşındayken bir piyano alıp sürpriz yaptılar. Odamda ders çalışıyordum. İçerden piyano sesi geldi. "Allah Allah" dedim, kendi kendime. Meğer bana piyano almışlar. Hayatımın en güzen günüydü.

Müzik eğitimi aldınız mı?

Bir sene kadar klasik piyano dersi aldım. Liseye geldiğimde isteklerim şekillenmeye başlamıştı ve iki sene kadar da blues piyano derslerine devam ettim. Bir yandan da çalıp söylemeye başlamıştım. Zaten sonra da Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Bilimleri Bölümü'nde okudum.

Başarılı olmak için gerekli her şey sizde var gibi görünüyor. Sağlam bir albüm, müzik eğitimi ve güzel bir fizik.

Teşekkür ederim. Umarım her şey iyi gider çünkü yapmak istediğim çok fazla şey var.Disiplinli bir şekilde çok çalışıyorum.

En büyük hayaliniz nedir?

Yurt dışına gitmek istiyorum. Ama yurt dışında benim gibi çok insan var ve bu yüzden çok çalışmam gerekiyor. Yaptığım müziği Türk motifleriyle birleştirebilirsem bir fark yaratabilir, orada R'n B müzik yapan binlerce müzisyen arasında sıyrılabilirim.

Resim

Dinlemekten asla vazgeçemediğiniz müzisyenler var mı?

Çok bilindik şeyleri dinlediğimi söyleyemem ama Eart, Wind & Fire, Marvin Gaye, George Benson'dan çok etkilendim.

Yaşınız çok genç ama klasik isimlerden bahsediyorsunuz. Neden?

Bunun nedeni küçüklüğümden beri ailemin bu müzikleri dinlemiş olması ve benim de sonradan özlem duyup tekrar dinlemek istemem sanırım. Yaşım ilerledikçe bu tarz müziği araştırmaya da başladım. O dönemleri araştırdıkça "Keşke o zamanlar yaşasaydım" dedim.Giyim tarzları, müzikle ilgili çok fazla etkileşimin olması, insanların sürekli rekabet ortamı içinde çabalaması ve dolayısıyla kendilerini geliştirmeye çalışması beni çok etkilemiştir. Bütün bunlara ek olarak nostaljik şarkılardaki sözlerden çok daha anlamlı geliyor bana.

Bu müzik zevkiniz arkadaşlarınız arasında nasıl karşılanıyor?

Arkadaşlarım da benim gibi R'n B dinliyor. Hatta benim bu türü sevdiğimi duyduklarında çok sevinmişlerdi, "Nihayet bizim gibi biri çıktı" diye. Ancak insanlar çoğunlukla bu müziği bilmiyorlar. Benim amacım R'n B'yi Türkçe sözlerle herkese sevdirmek ve dinlerken yabancılık çekmemelerini sağlamak.

Bu kadar genç yaşta geçmişe bu kadar dönük olmak ve bu kadar romantik olmak sizi hayata karşı zorluyor mu?

Maalesef evet. Çok duygusal biriyim. Yaşadığım çok duygusal ya da romantik bir anı yazacaksam bir daha yaşamam gerekiyor. Bu benim için zararlı değil, aksine bir terapi.Kendimi çok kötü hissetiğim zamanlarda beste yaparım. Çoğu zaman piyano başındayken ağladığımı hatırlarım. Ama ortaya güzel bir şey çıkınca bütün o dertlerden arınmış oluyorum.

Kıyafetleriniz 80'leri anımsatıyor. Dış görünüşünüze bakarak R'n B müzik yaptığınızı söylemek güç?

Bana kimse, "Albümün çıkacak, sana şöyle bir tarz yapalım" demedi. Ben nasıl hissedersem o şekilde giyinirim. Değişik giyinmeyi hep çok sevmişimdir. İki parçadan oluşan bir kombinasyonu seçerim ki fark yaratırım. R'n B, hayatımda her zaman vardı. Bu farklılık yapmacık veya zorlama olmadığı için güzel duruyor olmalı.

Giysilerinizi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Kıyafetlerimi o anki ruh halime göre seçerim. Mesela spor bir kıyafet giyeceksem kesinlikle çok parlak bir aksesuar seçerim. Ya da çok şık bir şey giyeceksem mutlaka onu spor olan bir parçayla tamamlarım. Asla çok şık veya çok spor giyinmeyi sevmiyorum.

Okuyucularımız için albümü biraz tanıtmaya ne dersiniz?

Albüme ismini veren şarkı "Müziğin Doası". Ceza'yla söylediğimiz bu şarkıda, dinleyicilere kendimi tanıtıyorum. Aynı zamanda R'n B yaptığını söyleyen ama yapamayan insanlara da laf atıyorum.

Neden yapamıyorlar sizce?

Moda diye bu müziğe bulaştıklarını düşünüyorum birçok kişinin. Hissetmeden yapıyorlar. Bu yüzden de zorlama oluyor. Bu müziği hissederek yapman gerekiyor ama böyle bir şey görmüyorum maalesef.

Resim

Şu an Türk ve dünya müziğinde eksik olan şey ne sizce?

Türkiye'den başlarsak; bence daha fazla albümün çıkması, müziğin pop tekelinden kurtulması ve daha çok tarzın ortaya çıkması gerekiyor. Rock müzik son 10 yıl içinde nasıl bir gelişim gösterdiyse, rap müziğin de bu gelişimi göstermesi çok yakın. Dünyada ise ticari amaçlı yazılmış şarkı sözleri beni rahatsız ediyor. Müzik, teknolojiyle birlikte giderek basitleşiyor. Belki de geçmişe sürekli özlem duymamın sebeplerinden biri bu olsa gerek. İnsanlar bir parçada canlı bir enstrüman kullanacakken, bilgisayarda aynı şeyi yazıveriyorlar. Umarım müzik ileride sadece bu şekilde yapılmaz.

R'n B'nin altın kuralı var mıdır?

Hissetmek ve kesinlikle blues bilmek bence. Sadece klibinde hip hop dansçılarını oynatarak olmuyor bu iş.Bazıları mesela sadece hip hop alt yapılı bir şeyde fantezi söylüyorlar. Ya da sırf dans ettiği için pop müzik yapsa da "Bu R'n B'dir" diyorlar. Ne yaptıklarını bilmiyorlar ve komik oluyorlar.

"Bu Gece" ne anlatıyor peki?

İzmir'de hafta sonları R'n B partileri yaparız genelde. Orada yaşadığım bir geceyi anlattım. "Saat Oldu On" adlı şarkıya da bir gönderme var. O şarkıda "bir ben varım, başka kimse yok" diyorum. Ama "Bu Gece"de "herkes burada".

R'n B partileri nasıl geçiyor İzmir'de?

Bir diskoya gittiğinizde neler oluyorsa bu tür partilerde de onlar oluyor. Bazen MC'ler çıkıp şarkıya katılabiliyor. Dans kapışmaları olabiliyor.

İstanbul'daki partilerden farkı var mı?

İzmir'de R'n B dinlenecek tek bir yer varken İstanbul'da her gece bir eğlence mekanı bulabiliyorsunuz. İzmir'de gece hayatı çok sığ. İnsanlar sadece Cuma ve Cumartesi dışarı çıkıyor.

Albüme geri dönelim. "Demir Kapı" çok hoş bir düet çalışması.

Kadıköy Acil'den Emre Baransel'le söylediğimiz bir şarkı bu. Hikayesi ise o günkü dertler. Lisedeyken okuldan kaçar, paten kayardım. Hiç derdim yokken bile çok dertliymişim gibi düşünürdüm.

O günlere baktığınız zaman ne düşünüyorsunuz?

Keşke lisede olsam diye düşünüyorum. Çok rahattı her şey o zaman. Şimdi yaşım büyüdükçe sorumluluklarım artıyor ve her şey zorlaşıyor. O yüzden geçmiş daha güzeldi benim için. Ailemden para alacak yaşı geçtim.Bir şeyleri başarmak istiyorum ve bunun uğruna savaşıyorum yıllardır.

Bu herkesin geçtiği yorucu bir dönem aslında...

Kesinlikle. Bir dönem beste yapamadım mesela. Albüm çıktı, çıkacak, bir aksilik daha filan derken müzik dinlemek bile istemedim. Ama o dönemde ailemin çok desteği oldu. O dönem bana "müzik yapma, zaman kaybetme bunlarla" deselerdi belki bu albümü çıkaracak gücü de bulamayabilirdim.

Bu zor dönemi nasıl atlattınız?

Kendime hep "sabırlı ol" diyordum. Öncesinde her telefon çaldığında bir haber geleceğini sanıyordum ama sonra düşünmemem gerektiğine karar verdim. Bir şey olacaksa zaten olacaktı. Sürekli bunları düşünerek yaşayamazdım. Beste yapmaya devam ettim.

Resim

"Düşün" şarkısı da bu tür sıkıntılarla mı ilgili?

"Düşün", benim ilk bestem olduğu için ayrı bir yeri var. Üç sene önce yaptım bestenin bir kısmını. O gün kaydettim ama iki sene sonra tekrar üzerinde çalışmaya başladım. Hayatla ilgili sıkıntıları anlatıyor, "Kafana takacak bir şey yok, mutlu olmalısın" diyorum.

Ne hissetmiştiniz ilk bestenizi yaptığınızda?

Kendimi keşfediyordum. Ve ilk yaptığım besteyi sonradan dinlediğimde "bu ben miyim?" dedim kendi kendime.

"Aldırma" adlı şarkının da bir sürprizi var sanırım.

Evet, bu şarkıda Hüsnü Şenlendirici klarnetiyle eşlik etti bana. Günlük mücadeleleri anlatıyor.

"Sahte" de hayal kırıklığı yaşayan bir insanın ağzından çıkan sözler gibi...

Her şey artık o kadar çıkar ilişkisine dayalı ki artık kimin kimi gerçekten sevdiğini anlamıyoruz bile. "Sahte" bunları anlatıyor.

Böyle hissetmek için biraz erken değil mi?

Erken ama ben de bütün gün evde oturan bir kız değilim. Rahat durmuyorum. Hep bir şeyler olsun istiyorum.

Kaşınıyorsunuz yani...

Aynen öyle.

"Rüya"nın hikayesi nedir?

Hayatın gittikçe sevgisizleştiğini ve her şeyin git gide kötüleştiğini anlatıyor bu şarkı.

Yapmayın lütfen. Demoralize ettiniz hepimizi.

Öyle hissediyorum ama.

En büyük korkunuz ne?

Yalnız kalmaktan çok korkarım ve eğer yaptığım işte başarısız olursam çok üzülürüm. Beni tek mutlu eden şey müzik.

Sizi tanıdığımız ve dinlediğimiz kadarıyla ne yalnız kalacağınıza ne de başarısız olacağınıza inanıyorsunuz...

Teşekkür ederim.

Online: www.tasoda.com
Myspace: www.myspace.com/doaonline
https://raplife.forumdizini.com

Bu Kıza Dikkat: Doa
1 sayfadaki 1 sayfası